Edukacja globalna.

W październiku 2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju.

EDUKACJA GLOBALNA to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

Przez współzależności rozumiemy wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych.

Szczególnie istotne w edukacji globalnej jest:

•     tłumaczenie przyczyn i konsekwencji opisywanych zjawisk,
  •     przedstawianie perspektywy Globalnego Południa,
  •     rozumienie świata jako złożonego i dynamicznie zmieniającego się systemu,
  •     kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw,
  •     ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę.

OKRES REALIZACJI VI EDYCJI PROJEKTU: październik 2016 – listopad 2017

CELE OGÓLNE REALIZACJI PROJEKTU:

• zwiększenie roli i miejsca EG w szkolnych programach nauczania i wychowania zgodnie z założeniami podstawy programowej oraz zaktywizowanie środowiska szkolnego do podejmowania działań w obszarze EG;
  • uświadomienie nauczycielom, że EG jest obecna w ramach wszystkich przedmiotów, zajęć szkolnych - jest zdaniem każdego nauczyciela i wychowawcy;
  • rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich nauczycieli i uczniów, które są podstawą i gwarancją świadomego, aktywnego obywatelstwa oraz odpowiedzialności za zrównoważony rozwój świata;
  • promowanie pozytywnych postaw i wartości oraz wspieranie uczniów w braniu odpowiedzialności za swoje działania oraz zobaczenie siebie jako obywateli świata, którzy mogą przyczynić się do bardziej pokojowego, sprawiedliwego i zrównoważonego świata;
  • rozwijanie poczucia siebie, uznanie różnorodności kulturowej, afirmacji sprawiedliwości społecznej i praw człowieka, a także utrwalanie pokoju i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

( źródło: www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl)

W Szkole podstawowej nr 16 w Bytomiu liderem Edukacji Globalnej jest p. Ewa Irzyk, wraz z zespołem nauczycieli będzie realizowała zadania w ramach projektu.

W skład zespołu wchodzą nauczyciele: p. Agnieszka Kośmider, p. Ewa Jańczak, p. Daniel Kałuś, p. Sylwia Ślimok, p. Magdalena Kowalczuk, p. Magdalena Kujawińska, p. Monika Skolik.

Działania planowane w najbliższym czasie:

• Spotkania zespołu z liderem EG
  • Tydzień edukacji globalnej „Życzliwość bez granic”
  • Udział w konkursie plastycznym „Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030”
  • Zajęcia z wychowawcami poświęcone Edukacji Globalnej
  • Obchody Dnia Życzliwości
  • Spotkanie z wolontariuszem projektu EG (klasa VIb)
  • Zbiórka funduszy na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej

Projekt 355/2016-2017/M realizowany w  szkołach zgodnie z założeniami "Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020"

Koordynatorem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej na stronach:

ZEBRANIA RODZICÓW