Projekt romski 2009-2012

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU ROMSKIEGO 2011 ROK

Projekt Jesteśmy Razem Energia Kultury skupiał się na rozwijaniu różnych umiejętności w ramach akademii internetowej, muzyczno – teatralnej, oraz malarskiej. Realizowany był w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach programu od marca do grudnia 2011 w Bytomiu było realizowanych 5 projektów: akademia internetowa, akademia muzyczna i tańca z elementami teatru, akademia malarstwa, wystawienie spektaklu, wyjście do kina, teatru, muzeum, galerii sztuki, na wystawy, koncerty i przedstawienia. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, a z roku na rok przybywa na nie coraz więcej dzieci. Zajęcia odbywają się w dwóch szkołach.

Warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne z elementami teatru - w Szkole Podstawowej nr 16, natomiast w Szkole Podstawowej nr 21  - warsztaty internetowe . W czasie trwania projektu dzieci odwiedziły Park Miniatur oraz Muzeum Tutenchamona w Inwałdzie, obejrzały spektakl Teatru Lalek Ateneum oraz wyjechały na trzydniową wycieczkę do Kokotka, gdzie  poznawały kulturę romską, dzięki poetce Izoldzie Kwiek. Efektem końcowym całego projektu była publikacja kalendarza romskiego na 2012 rok. Z kolei w grudniu odbył finałowy spektakl pt. „Marzenia”, który pokazał umiejętności nabyte przez uczestników w trakcie trwania projektu.

14 grudnia 2018

Alfred, Izydor